Бельбек фортифікаційна споруда

 
 

Бельбек фортифікаційна споруда
30-а берегова батарея[ред. • ред. код]

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Берегова бронебаштова батарея № 30 або 30-а берегова батарея (інша назва Форт «Максим Горький I» нім.Küstenbatterie Maxim Gorki I) — найпотужніша фортифікаційна споруда Севастополя, яка відіграла важливу роль в обороні Севастополя 1941—1942 рр. Призначалася для оборони Севастополя від нападу з моря з західного і північно-західного напрямків та з суходолу — з півночі і північного сходу. Розташована на північ від Севастополя в районі селища Любимівка (нині Нахімовський район міста Севастополя).

 

 

Історія будівництва[ред. • ред. код]

В грудні 1912 року було розпочато будівництво низки сухопутних піхотних фортів системи сухопутної оборони Севастопольської фортеці. Один з них, так званий «Форт Бельбек» (інша назва Форт «Бастіон» нім. Festung Bastion.) був побудований на висоті Алькадар (західне відгір'я Мекензієвих гір, за 1,5 км на схід гирла річки Бельбек).

А в 1913 році поряд з фортом «Бельбек» розпочалося будівництво 12-дюймової баштової батареї № 26. Проект батареї розроблявся під керівництвом будівельника батареї військового інженера полковника Смирнова. Проект був розглянутий на засіданні Інженерного комітету Головного Військово-технічного управління (ГВТУ) 28 серпня 1914року і повторно, з урахуванням зауважень ГВТУ, 26 червня 1915 року[1]. Кошторис будівництва батареї оцінювався в 850 тисяч карбованців.

Згідно з проектом планувалося встановити на батареї дві двохгарматні бронебашти на єдиному підземному монолітному бетонному блоці. Підбашенні приміщення мали з'єднуватися підземними коридорами. Для забезпечення батареї водою були пробурені дві артезіанські свердловини, а під підлогою гарматного блоку облаштовані бетонні резервуари для води, загальною ємністю 500 м³. Для цілей ближньої оборони в 50 метрах на південний захід від гарматного блоку будувалася окрема казематна споруда — бетонне сховище для 3-дюймоих викатних протиоштурмових гармат та їх прислуги, а на 600 м північно-східніше — піхотне укріплення з бетонованими стрілецькими окопами і казематними сховищами.

Будівництво батареї йшло швидкими темпами до початку Першої світової війни. В 1915 році роботи були призупинені, оскільки баштові установки та обладнання, що виготовлялися для батареї в Петрограді були використані для посилення берегової оборони на Балтиці. Восени 1917 року будівництво остаточно припинене в готовності близько 70%.

9 березня 1928року РВС СРСР прийняв рішення визнати необхідним добудувати 305-мм баштову батарею в Севастополі. Кошторис на добудову затвердили в загальній сумі 3,843 мільйонів карбованців. Наказом Реввійськради Морських сил Чорного моря була створена Постійна рада з будівництва батареї № 30 очолювана командувачемБерегової оборони Чорного моря Іваном Мартиновичем Лудрі. А 24 грудня 1930 року була сформована «Контора окремого виконавця робіт з будівництва батареї № 30 (Любимівська КОПР БС МСЧМ)».

Проект добудови батареї був розроблений відділом оборонного будівництва Управління берегового будівництва Севастопольського Главвоенпорту під керівництвом військового інженера А. І. Василькова. За своєю будовою батарея складалася з гарматного блоку (залізобетонного масиву довжиною 130 і шириною 50 метрів), в якому були встановлені дів гарматні башти. Всередині блоку на двох поверхах розташовувалися льохи боєприпасів, силова станція, житлові і службові приміщення загальною площею понад 3000 м² і командний пункт з броньованими бойовою та дальномірною рубками та розташованим на глибині 37 метрів під землею центральним постом з приладами управління стрільбою. Гарматний блок, командний пункт і містечко для особового складу з'єднувалися між собою 580-метровою потерною. Для проживання особового складу батареї в мирний час було побудоване спеціальне містечко.

На озброєнні батареї малися чотири 305-мм гармати по 52 калібри довжиною (305/52) розташовані в двох баштових артилерійських установках типу МБ-2-12. Артустановки призначалися для ведення вогню по кораблям противника і його сухопутним частинам на дальності до 42 км, тобто на в зону обстрілу потрапляли Миколаївка і Поштове, аБахчисарай міг обстрілюватися будь-яким типом снарядів. Ближня оборона батареї складалася з шести залізобетонних п'ятиамбразурних двоповерхових кулеметних вогневих точок, стрілецьких окопів і дротяних загороджень.

У 1934 році після пробних артилерійських стрільб по морським цілям батарея увійшла до складу частин Берегової оборони Чорноморського флоту. Першим командиром тридцятої батареї був капітан Єрміл Донець[2]. А у листопаді 1937 року командування 30-ю батареєю прийняв старший лейтенант Георгій Олександрович Александер.

Батарея в обороні Севастополя[ред. • ред. код]

30-а батарея. Північна башта.
(німецьке фото, червень 1942 року)
30-а батарея. Південна башта.
(німецьке фото, червень 1942 року)

Станом на 22 червня 1941 року 30-а берегова батарея входила до складу 1-го окремого артилерійського дивізіону Берегової оборони Головної військово-морської бази Чорноморського флоту «Севастополь». Командир батареї —капітан Г. О. Александер, політрук — старший політрук Є. К. Соловйов. З 4 листопада 1941 року 30-а батарея організаційно входила до складу 4-го сектору Севастопольського оборонного району (СОР).

Перші бойові постріли під час оборони Севастополя були виконані батареєю 1 листопада 1941 року: о 12 годині 40 хвилин батарея відкрила вогонь по скупченню мотомеханічних частин німецької 132-ї піхотної дивізії в районі станції Альма (нині селище Поштове). За два наступні місяці бойових дій батарея випустила по противнику за різними даними від 1034 (Журнал бойових дій 1-го ОАД) до 1238 снарядів і повністю розстріляла свої стволи. У січні — лютому 1942 року протягом 16 діб була проведена заміна гарматних стволів батареї.

У «Коротких підсумках бойових стрільб берегових батарей БО ГБ ЧФ за 7 місяців оборони Севастополя 30.10.1941 — 31.05.1942.» зазначалося:

«Батарея № 30 провела 161 стрільбу, з них: 18 по танках, 12 по автомашинам, 34 по батареях, 22 по піхоті, 16 по населеним пунктам, 59 по іншим цілям. Витрачено 1034 постріли, максимальна витрата боєзапасу на одну стрільбу — 41 (на обстріл Бахчисараю), мінімальний — 1. Більшість стрільб здійснена на дистанції 60-80 кабельтови, 22% на дистанції понад 100 кабельтови. Прямою наводкою проведено 3 стрільби, з коригуванням 71 стрільба, без коригування 87 стрільб або 54%. Результати вогню: розбито і пошкоджено 17 танків, 1 паровоз, 2 вагони, близько 300 автомобілів з військами і вантажами, знищено 8 мінометних та артилерійських батарей, до 15 окремих гармат, 7 вогневих точок, до 3000 чоловік піхоти. Крім того, вогонь такої батареї мав на ворога величезний моральний ефект».
«Тор» — одна з двох мортир типу «Карл»

Навесні 1942 року німці, готуючись до вирішального штурму Севастополя, зосередили для боротьби з 30-ю батареєю потужну групу важкої артилерії, у тому числі спеціально доставлені з Німеччини 615-мм мортири «Карл» і 800-мм залізничну гармату «Дора». З 5 по 14 червня вони випустили по 30-й батареї 172 бетонобійних і 25 фугасних 615-мм снарядів. 7 червняпісля прямого попадання декількох важких снарядів одна башта батареї була виведена з ладу. Інша башта протягом наступних 10 діб здійснила близько 600 пострілів. Лише після того як вранці 17 червня і вона вийшла з ладу, німці блокували батарею. 26 червня ударна група німців увірвалася всередину блоку і захопила 40 полонених. Більша частина гарнізону батареї загинула від вибухів або задихнулася в диму.

Післявоєнна історія[ред. • ред. код]

В 1947 році згідно з наказом Головнокомандувача Військово-морського флоту СРСР № 0010 від 13.01.1947 розпочато відновлення баштової батареї № 30 з використанням існуючих фортифікаційних споруд. Проект відновлення та реконструкції батареї був розроблений Мосвоенморпроектом Головного інженерного управління ВМФ під керівництвом інженер-майорів Маєва і Назаренка і затверджений Військово-морським міністром 16 червня 1950 року.

Згідно з проектом, через неможливість відновлення сильно пошкоджених у 1942 році 305-мм двухгарматних баштових установок МБ-2-12 їх було вирішено демонтувати і замінити двома трьохгарматними баштовими установками МБ-3-12-ФМ того ж калібру знятими з лінкора «Фрунзе» (колишній «Полтава»).

Значної реконструкції зазнав і командний пункт батареї. Для встановлення на ньому радіолокаційної станції управління вогнем артилерії комплексу «Берег» необхідно було збудувати спеціальну залізобетонну рубки для розміщення обертового антенного пристрою, накритого зверху радіопрозорим стеклопластиковим ковпаком. У приміщеннях наземної частини КП додатково були розміщені апаратний і агрегатний пости РЛС, що вимагало переробки входів. Збільшення в порівнянні з довоєнним енергоспоживання батареї змусило провести реконструкцію і її силового обладнання.

Shore Battery 30 3.jpg Shore Battery 30 2.jpg Shore Battery 30 1.jpg
30-а берегова батарея сьогодні.

Перші стрільби відновлена батарея провела в листопаді 1954 року. В тому ж році вона була включена до складу 291-ї окремої артилерійської бригади Чорноморського флоту як 459-й баштовий артилерійський дивізіон. До складу дивізіону крім двох 305-мм башт входила 8-гарматна зенітна батарея (57-мм гармати типу С-60) і чотири зенітно-кулеметних установки. Першим командиром дивізіону був полковник І. К. Бобух.

Останній раз батарея виконувала реальні артилерійські стрільби в 1958 році при зйомках фільму «Море у вогні». В результаті в багатьох будинках довколишніх населених пунктів вилетіли шибки, у деяких — навіть зірвало дахи.

У 1997 році батарея, що залишилися у складі Чорноморського флоту Росії, була законсервована. Для утримання озброєння та фортифікаційних споруд колишньої 30-ї батареї в тому ж році був сформований 267-й взвод консервації Берегових військ ЧФ РФ.

В даний час на колишній 30-й береговій батареї відкрито музей берегових військ ЧФ.

Примітки[ред. • ред. код]

  1. Вгору Н. В. Гаврилкин, Д. Ю. Стогний. Батарея № 30. 70 лет в строю (рос.) За іншими даними, проект батареї розробив військовий інженер генерал М. Буйницький з урахуванням рекомендацій відомого російського фортифікатора генерала Ц. Кюї. Див.:«Самая сильная крепость мира» Легендарная Тридцатка (рос.)
  2. Вгору 30-я батарея, форт «Максим Горький-1», береговая батарея (ББ) № 30 (рос.) За іншими даними першим командиром батареї був военмор Д. Панніков. Див.:Н. В. Гаврилкин, Д. Ю. Стогний. Батарея № 30. 70 лет в строю (рос.)

Джерела[ред. • ред. код]

 
фільм «Легендарная тридцатка»(рос.)

Див. також[ред. • ред. код]

 

Всеукраїнська наукова військово-історична конференція

„Воєнна історія Північного Причорномор’я  та Таврії"

 

Оргкомітет конференції:

 

Борис Павлович Андресюк

Директор Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України

Віктор Васильович Карпов

начальник Національного військово-історичного музею України, кандидат історичних наук, полковник, Голова правління Всеукраїнської громадської організації “Український інститут воєнної історії”,

Андрій Віталійович Арсенюк

 

Завідувач філії Національного військово-історичного музею України – Військово-Морського музею України

Роман Анатолійович Баженов

Завідувач філії Національного військово-історичного музею України – Військово-морський музейний комплекс «Балаклава»

Олексій Євгенович Шереметьєв

Директор «Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих»

 

 

Регламент роботи конференції:

- доповіді – 10 хв.;

- виступи – 5 хв.;

- повідомлення – 3 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 жовтня 2011 р. (четвер)

Місце  проведення: м. Севастополь, вул. Громова, 35/1 

 

09.00 - 10.00

Реєстрація учасників конференції.

Огляд експозиції Військово-морського музею України. 

10.00 – 11.30

Відкриття конференції. Пленарне засідання (приміщення №1). 

11.30 – 12.00

Перерва (брейк - кава). 

12.00 – 13.00

Продовження пленарного засідання (приміщення №1). 

13.00 – 13.30

Переїзд учасників конференції до турбази «Севастополь».

13.30 – 14.30

Обід учасників конференції (турбаза «Севастополь»).

14.30 – 15.00 

Переїзд учасників конференції до Військово-Морського музею України.

15.00 – 17. 00

Продовження пленарного засідання.

17.00 – 18.00

Переїзд до Балаклавського району м. Севастополя.

18.00 – 19.00

Огляд експозиції Військово-морського музейного комплексу «Балаклава».

19.00 – 19.30

Переїзд до м. Севастополя.

19.30 – 22.00

Вільний час, знайомство з містом.

 

7 жовтня 2011 р. (п’ятниця)

 

10.00 – 11.00       

Робота учасників конференції у секціях.

11.00 – 11.30

Перерва (брейк - кава).

11.30 – 12.30

Продовження робота у секціях.

12.30 – 13.00

Переїзд до турбази «Севастополь».

13.00 – 13.30

Підбиття підсумків конференції (турбаза «Севастополь»).

13.30 – 14.30

Обід учасників конференції (турбаза «Севастополь»).

14.30 – 15.00

Збори учасників конференції.

15.00 – 15.30

Переїзд до причалу №11 бухта Курина.

15.30 – 16.30

Екскурсія учасників на корабель ВМС ЗС України фрегат «Гетьман Сагайдачний».

16.30 – 17.30

Переїзд до залізничного вокзалу м. Севастополя

17.30 – 18.00

Роз’їзд учасників конференції.

 


(6 ЖОВНЯ 2011 р., ЧЕТВЕР)

(приміщення №1)

 

ВІТАННЯ УЧАСНИКАМ КОНФЕРЕНЦІЇ

 

Віктор Васильович Карпов – начальник Національного військово-історичного музею України, кандидат історичних наук,  полковник, Голова правління Всеукраїнської громадської організації “Український інститут воєнної історії”.

 

ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ

Військовики першої половини ІІ тис. до н.е. на кримських та передньоазійських теренах

Кислий Олександр Євгенович – доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Кримської філії Інституту археології НАН України, завідувач кафедри музеєзнавства КУКМіТ, професор кафедри методології соціології Інституту соціології Нац. педагогічного університету ім. Драгоманова (м. Сімферополь).

 

Кінні стрільці як основна бойова одиниця скіфської армії

Заборовський Віталій Віталійович – старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін, юридичної журналістики та мовної підготовки Навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ, кандидат історичних наук (м. Харків)

Баранник Світлана Сергіївна – студентка Харківського національного університету радіоелектроніки (м. Харків)

 

Военная тематика на монетах Боспорского государства (из коллекции Одесского музея нумизматики)

Лобода Петро Григорович – директор Одеського музею нумізматики, заслужений працівник культури України (м. Одеса)

Моторний Анатолій Миронович – заступник директора Одеського музею нумізматики, (м. Одеса)

 

Облоговий бій у військовій практиці ранньосередньовічних кочівників

Івануц Михайло Григорович – викладач Київського фінансово-економічного коледжу Національного університету державної податкової служби України, аспірант кафедри історії і археології Чернігівського Національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка (м. Київ)

 

«Повість минулих літ», як джерело до вивчення життя та військової діяльності Святослава Ігоровича

Романюк Іван Миронович – завідуючий кафедрою історії України Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, доктор історичних наук, професор (м. Вінниця)

 

Знахідки корабельних гармат XIV-XVI ст. у Північному Причорномор`ї та Таврії

Шаповалов Георгій Іванович – директор Запорізького обласного краєзнавчого музею, професор кафедри українознавства Запорізького національного технічного університету, доктор історичних наук (м. Запоріжжя)

 

К вопросу об использовании огнестрельного оружия и элементов регулярного строя в крымском ханстве в XVI-XVIII веках

Литвин Тимур Сергійович – головний зберігач фондів Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», аспірант кафедри філософії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, член громадської організації «Таврический центр военной истории» (м. Полтава)

 

Перші офіцери Чорноморського флоту

Чорний Олександр Васильович – старший викладач кафедри історії України Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидат історичних наук (м. Кіровоград)

 

Питання військової діяльності князя Дмитра Вишневецького у висвітленні Михайла Грушевського

Романцова Наталя Іванівна – доцент кафедри історичних дисциплін Маріупольського державного університету, кандидат історичних наук (м. Маріуполь)

 

Облога і штурм турецької фортеці Ізмаїл 11 (22) грудня 1790 р. (до 220-х роковин узяття Ізмаїла)

Бережинський Володимир Григорович – старший науковий співробітник, заступник голови правління Українського інституту військової історії, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

11.30 – 12.00       ПЕРЕРВА (брейк - кава)

Військове співробітництво козацького війська і татарських військових формувань Північного Причорномор'я під час Національно-визвольної війни 1648-1654 років

Корольов Станіслав Сергійович – доцент кафедри військового права військово-юридичного факультету Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», кандидат історичних наук (м. Харків)

 

Создание крымско-татарских национальных военных формирований в России

Тур Віктор Григорович – доцент Кримського юридичного інституту Національного Університету «Юридична академія» ім. Ярослава Мудрого, старший науковий співробітник Кримського відділення Інституту сходознавства НАН України, кандидат історичних наук (м. Сімферополь)

 

Раритети бойової слави ХІХ ст. Черкаського обласного краєзнавчого музею в контексті воєнної історії Північного Причорномор’я

Нестеренко Валентина Іванівна – заступник директора з наукової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею (м. Черкаси)

 

Унікальний переліт Петра Нестерова з Києва до Севастополя ( 1 березня 1914 р.)

Манзуренко Віталій Володимирович – редактор військово-історичного часопису "Однострій" (м. Львів)

 

Східна (Кримська) війна 1853 – 1856 рр.: малодосліджена, дивна війна

Слюсаренко Павло Миколайович – начальник науково-дослідної лабораторії Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України, старший науковий співробітник, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Навчальний процес у військових гімназіях Севастопольського морського кадетського корпусу, Одеського великого князя Костянтина Костянтиновича кадетського корпусу, Миколаївського кадетського корпусу

Мерзлікіна Інна Генріхівна – викладач кафедри гуманітарних дисциплін, юридичної журналістики та мовної підготовки Навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ (м. Харків)

Заборовський Віталій Віталійович – старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін, юридичної журналістики та мовної підготовки Навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ, кандидат історичних наук (м. Харків)

 

13.00 – 15.00       ПЕРЕРВА НА ОБІД

 

Микола Дашкевич –– історик, джерелознавець, автор військового епосу Придніпров’я (за північними пам’ятками): Кримський відгомін

Рева Лариса Григорівна – науковий співробітник Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського НАН України, кандидат філологічних наук (м. Київ)

 

Історія українського Чорноморського флоту (1918 рік): політичний аспект

Гапеєва Ольга Львівна – науковий співробітник науково-дослідної лабораторії (Морально-психологічного забезпечення та військових традицій) Наукового центру Сухопутних військ Академії сухопутних військ, кандидат історичних наук (м. Львів)

Федак Галина Олексіївна – молодший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії (Морально-психологічного забезпечення та військових традицій) Наукового центру Сухопутних військ Академії сухопутних військ (м. Львів)

Федак Сергій Сергійович – молодший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії Теорії та організації фізичної підготовки і спорту Наукового центру Сухопутних військ Академії сухопутних військ (м. Львів)

 

Перехід кораблів Чорноморського флоту під українську юрисдикцію в умовах загострення воєнно-політичної конфронтації більшовицької Росії з Україною у квітні 1918 року

Лубенець Андрій Володимирович – доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Академії ВМС ім. П.С.Нахімова, кандидат історичних наук, доцент, капітан 1 рангу запасу (м. Севастополь)

 

Центральні установи та військові частини Військово-Морського флоту УНР у 1920 р.

Руккас Андрій Олегович – доцент кафедри історії слов’ян історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Академік Є.В. Тарле та проблема німецької імперської геополітики

Шевченко Анатолій Євгенович – начальник кафедри теорії та історії держави і права Донецького юридичного інституту МВС, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор (м. Донецьк)

Ситник Олександр Миколайович – доцент кафедри теорії та держави і права Донецького юридичного інституту МВС, доктор історичних наук (м. Донецьк)

 

Битва за Таврію

Панфілов Олександр Юрійович – начальник кафедри філософії Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, доктор філософських наук, професор (м. Харків)

Кротюк Василь Андрійович – доцент кафедри філософії Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, кандидат філософських наук (м. Харків)

 

Чорноморський флот напередодні й початку німецько-радянської війни (1941-1945 рр.)

Чернега Петро Макарович – завідувач кафедри етнології Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

Бадах Юрій Гордійович – професор Київського національного торговельно-економічного університету, доктор історичних наук (м. Київ)

 

Боевые действия в Крыму 1941-1942 гг.

Іванов Ярослав Ігорович, старший науковий співробітник філії Національного військово-історичного музею України – Військово-морського музейного комплексу «Балаклава» (м. Севастополь)

 

Евпатория в период фашистской оккупации языком музейных предметов

Дубініна Людмила Іванівна – заступник директора Євпаторійського краєзнавчого музею з наукової роботи (м. Євпаторія)

Надточій Кристина Валеріївна – старший науковий співробітник Євпаторійського краєзнавчого музею (м. Євпаторія)

 

Деякі аспекти підводної війни на Чорному морі у 1941-1944 рр.

Соколюк Сергій Михайлович – начальник наукового відділу інформаційно-музейної діяльності Національного військово-історичного музею України, кандидат історичних наук, член Національної спілки журналістів України, капітан 1 рангу запасу (м. Київ)

 

Флотоводець з  козацького краю

Завальнюк Костянтин Вікторович – головний спеціаліст Державного архіву Вінницької області, член Національної спілки журналістів України, кандидат історичних наук (м. Вінниця)

Стецюк Тетяна Василівна – головний спеціаліст відділу у справах релігій Вінницької облдержадміністрації, член Національної спілки журналістів України (м. Вінниця)

 

 Багеровский полигон - колыбель авиационных испытаний

Пасльон Володимир Володимирович – заступник декана факультету радіотехніки та спеціальної підготовки, доцент кафедри радіотехніки та захисту інформації Донецького національного технічного університету, підполковник запасу, кандидат технічних наук (м. Донецьк)

 

17.00 – 18.00 ПЕРЕЇЗД ДО БАЛАКЛАВСЬКОГО РАЙОНУ м. СЕВАСТОПОЛЯ.

 

18.00 – 19.00 ОГЛЯД ЕКСПОЗИЦІЇ ВІЙСЬКОВО-МОРСЬКОГО МУЗЕЙНОГО КОМПЛЕКСУ «БАЛАКЛАВА».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 ЖОВТНЯ 2011 р. (П’ЯТНИЦЯ)

 

09.00 – 11.00      СЕКЦІЙНІ ЗАСІДАННЯ

 

11.00 – 11.30      ПЕРЕРВА (брейк - кава)

 

11.30 – 12.30      ПРОДОВЖЕННЯ СЕКЦІЙНИХ ЗАСІДАНЬ

 

СЕКЦІЯ 1. ВОЄННА ІСТОРІЯ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОНОМОР’Я ТА ТАВРІЇ З НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ ХVІІ СТОЛІТТЯ

 

КЕРІВНИКИ СЕКЦІЇ:

Шаповалов Георгій Іванович – директор Запорізького обласного краєзнавчого музею, професор кафедри українознавства Запорізького національного технічного університету, доктор історичних наук (м. Запоріжжя)

Лобода Петро Григорович – директор Одеського музею нумізматики, заслужений працівник культури України (м. Одеса)

Кислий Олександр Євгенович – доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Кримської філії Інституту археології НАН України, завідувач кафедри музеєзнавства КУКМіТ, професор кафедри методології соціології Інституту соціології Нац. педагогічного університету ім. Драгоманова (м. Сімферополь)

Романюк Іван Миронович – завідуючий кафедрою історії України Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, доктор історичних наук, професор (м. Вінниця)

Бережинський Володимир Григорович – старший науковий співробітник, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Військові події у Північному Причорномор’ї  з найдавніших часів до новітнього часу

Бахтін Анатолій Михайлович – завідуючий кафедри військової підготовки Миколаївського національного університету імені В.О.  Сухомлинського, кандидат історичних наук, доцент (м. Миколаїв)

 

Войовничі дії аланів на Кримському півострові за результатами історико-археологічних досліджень

Рибалка Валерій Григорович – професор кафедри філософії Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, кандидат філософських наук, професор (м. Харків)

Рузаєв Володимир Петрович – викладач історії середньої школи № 160 м. Харкова (м. Харків)

 

Скіфське військове спорядження та зброя в експозиції Національного військово-історичного музею України

Курсаніна Наталія Леонідівна – науковий співробітник наукового відділу фондової роботи Національного військово-історичного музею України (м. Київ)

 

Піратство в акваторії Середземно-Чорноморського регіону від давнини до середини ХVІIІ ст.

Печенюк Ігор Степанович – провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії кафедри воєнної історії Національного університету оборони України, полковник запасу, старший науковий співробітник, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Синьоводська битва 1362 року у світлі археологічних джерел

Козир Ірина Анатоліївна – доцент кафедри історії України Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидат історичних наук, (м. Кіровоград)

 

Чому козаками стати було легко?

Кокошко Федір Іванович – доцент кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін Навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, кандидат історичних наук (м. Миколаїв)

 

Військові походи запорозьких козаків на Кримське ханство

Саранюк Ніна Валентинівна – науковий співробітник науково-організаційного відділу Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів)

Свірідова Лариса Юріївна – науковий співробітник науково-організаційного відділу Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів)

Хмілевська Оксана Миколаївна – науковий співробітник науково-організаційного відділу Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів)

 

Казаки на море: добытчики, мстители или освободители?

Діхтяр Анатолій Васильович – помічник отамана Українського реєстрового козацтва з питань історії та культури (м. Маріуполь)

 

Князі – козацькі гетьмани. Відновлення козацтвом у XVI столітті стародавніх традицій морських походів українських пращурів

Пашковець Микола Дмитрович – викладач кафедри інформатики Інституту післядипломної освіти Київського Національного університету імені Т.Г. Шевченка (м. Київ)

 

Міжнародний аспект військового співробітництва запорозьких козаків з Молдавією та Російською державою в ХVI ст.

Зіняк Любомир Васильович – старший викладач кафедри загальновійськових та правових дисциплін військово-юридичного факультету, здобувач кафедри міжнародного права і державного права зарубіжних країн Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» (м. Харків)

 

Військово-морське мистецтво українського козацтва в епоху середньовіччя на теренах Чорноморського басейну

Яворська Валерія Володимирівна – аспірантка кафедри етнології Інституту історичної освіти Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова (м. Київ)

 

Османська воєнна теорія сер. XVII ст. про стратегію і тактику боротьби із козаками

Галенко Олександр Іванович – завідувач сектором дослідження цивілізацій Причорномор’я Інституту історії України НАН України, провідний науковий співробітник, кандидат історичних наук, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія» (м. Київ)

 

Правда та вигадка про татар у творі М. Пашковського “Dzieie tvreckie y utarczki kozackie z tatary”, як спосіб антитурецької агітації на початку XVII ст.

Пилипенко Володимир Миколайович – старший викладач кафедри етнології та краєзнавчо-туристичних дисциплін Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук (м. Чернігів)

 

Металеві тільники ножів XVII ст. з фондів національного заповідника «Глухів»

Мірошниченко Олександр Миколайович – науковий співробітник Національного заповідника «Глухів» (м. Глухів)

 

 

СЕКЦІЯ 2. ПІВНІЧНЕ ПРИЧОРНОМОР’Я ТА ТАВРІЯ В ПЕРІОД З КІНЦЯ ХVІІ ст. ДО ПОЧАТКУ ХХ ст.

 

КЕРІВНИКИ СЕКЦІЇ:    

Шевченко Анатолій Євгенович – начальник кафедри теорії та історії держави і права Донецького юридичного інституту МВС, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор (м. Донецьк)

Ляшук Павло Михайлович – провідний науковий співробітник Національного музею героїчної оборони та звільнення Севастополя, заслужений працівник культури України (м. Севастополь)

Мітковська Тетяна Сергіївна – завідуюча Музеєм суднобудування і флоту (м. Миколаїв)

 

Жінка-войовниця в українському історіографічному дискурсі XVI-ХІХ ст. Дві сторони одного образу

Кривоший Олександр Петрович – директор інформаційно-аналітичної агенції «Кріаллє», кандидат історичних наук (м. Запоріжжя)

 

Участие слободских полков в походах на Крым в конце XVII – XVIII вв.

Желтобородов Олександр Миколайович – доцент кафедри гуманітарних наук Харківської державної академії фізичної культури, кандидат історичних наук (м. Харків)

 

Флотилия Запорожской Сечи на Днепре, Дунае и Черном море в 1768 – 1775 годах

Кутняков Сергій Іванович – директор літературного агентства «ГАЛС», заступник голови Маріупольского товариства краєзнавців (м. Київ)

 

Йосип Гладкий – останній кошовий отаман Задунайської Січі

Топальський Віктор Леонідович – начальник науково-дослідної лабораторії Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України, старший науковий співробітник, кандидат історичних наук (м. Київ)

Козацьке мистецтво двобою: що ж було насправді?

Гузенко Юрій Іванович – доцент кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін Навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, кандидат історичних наук (м. Миколаїв)

 

Фортеця Очаків та віце-адмірал Насау-Зіген в часи російсько-турецької війни 1787-1791 рр. і російсько-шведської війни 1788-1790 рр.

Якубова Тетяна Анатоліївна – науковий співробітник Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Нижние чины Черноморского флота в обороне Севастополя 1854-1855 гг.

Тупота Ольга Михайлівна – старший науковий співробітник Національного музею героїчної оборони та звільнення Севастополя (м. Севастополь)

 

Адмирал и его музей

Фещенко Олена Іванівна – завідуюча музеєм адмірала С.О. Макарова при Національному університеті кораблебудування (м. Миколаїв)

 

Роль Николаева в создании Черноморского флота кон. ХVIII – первая пол. XIX века

Мітковська Тетяна Сергіївна – завідуюча Музеєм суднобудування і флоту (м. Миколаїв)

Владирчук Алевтина Давидівна – завідуюча фондами Музею суднобудування і флоту (м. Миколаїв)

 

Позиція чиновництва Південної України щодо інтеграції місцевого козацтва у регіональні суспільства в II чв. XIX ст.

Хромов Анатолій Володимирович – завідувач лабораторії фізичного збереження архівних документів Державного архіву Одеської області, випускник аспірантури кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова (м. Одеса)

 

Адмірал Павло Нахімов: людина – легенда

Луценко Анатолій Васильович – заступник начальника Центрального науково-дослідного інституту Збройних Сил України з виховної роботи, кандидат політичних наук (м. Київ)

 

 

Загадка генерала Мак-Магона

Ляшук Павло Михайлович – провідний науковий співробітник Національного музею героїчної оборони та звільнення Севастополя, заслужений працівник культури України (м. Севастополь)

 

Участие 35-го Брянского и 36-го Орловского пехотных полков в русско-турецких войнах XIX в. и обороне Севастополя (1854-1855 гг.): по материалам Черкасского областного краеведческого музея

Хоменко Марія Миколаївна – старший науковий співробітник Черкаського обласного краєзнавчого музею (м. Сміла)

 

Укріплення м. Миколаєва під час Східної війни 1853-56 рр.

Ющенко Максим Володимирович – провідний інженер Державної установи «Науковий Центр аерокосмічних досліджень Землі» Інституту геологічних наук НАН України, Громадська організація «КИУР» (дослідження історії фортифікації) (м. Київ)

 

Від Кримської війни (1853–1856 рр.) і «Київської козаччини» 1855 р. до селянського повстансько-партизанського руху доби Української революції 1917–1921 рр.

Нестеренко Юрій Олександрович – член Лисянської районної організації «Витоки» Національної спілки краєзнавців України, спеціаліст технічного обслуговування холодильного обладнання ПАТ ПБК «Славутич, Carlsberg Group» Україна (м. Київ)

Щербатюк Володимир Михайлович – доцент кафедри історії держави та права Київської національної академії внутрішніх справ, докторант кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Н.Кукольник. «Морской праздник в Севастополе. Драматическое произведение» – самая ранняя пьеса, посвященная Черноморскому флоту и Севастополю

Карпова Світлана Петрівна – завідуюча інформаційно-бібліографічним відділом Севастопольської бібліотеки ім.адмірала М.П.Лазарева. (м. Севастополь)

 

 

 

Николаевские Богдановичи в отечественной военной истории

Гаврилов Ігор Володимирович – старший науковий співробітник відділу фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею (м. Миколаїв)

Пономарьова Олена Володимирівна – завідуюча експозиційним відділом Миколаївського обласного краєзнавчого музею (м. Миколаїв)

 

Погребения адмиралов Российского флота на старом Николаевском кладбище

Кравченко Олексій Васильович – юрисконсульт І категорії ТОВ «Юридическая фирма «Правозащита» (м. Миколаїв)

Губська Тетяна Миколаївна – старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею, почесний працівник туризму України (м. Миколаїв)

 

Сторінки історії Одеського великого князя Костянтина Костянтиновича кадетського корпусу (1899 – 1920 рр.)

Скрябін Олександр Леонідович – старший офіцер відділу військово-патріотичного виховання, культури та традицій управління пропаганди та військово-патріотичного виховання Головного управління виховної та соціально-психологічної роботи Збройних Сил України, полковник (м. Київ)

 

Релігійна картина регіону та роль пастора Йоганна Долла в житті військових поселень Херсонської губернії

Макушенко Яна Сергіївна – здобувач кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського (м. Миколаїв)

 

З історії авіаційної промисловості Криму: завод В.Ф. Адаменка

Харук Андрій Іванович – доцент кафедри історії, теорії та практики культури Національного університету «Львівська політехніка», кандидат історичних наук (м. Львів)

 

 

 

 

 

 

СЕКЦІЯ 3. ПІВНІЧНЕ ПРИЧОРНОМОР’Я ТА ТАВРІЯ В ПЕРІОД ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1914-1918 рр.) ТА НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ (1917-1921 рр.)

 

КЕРІВНИКИ СЕКЦІЇ:

Панфілов Олександр Юрійович – начальник  кафедри філософії Харківського університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, професор, доктор філософських наук (м. Харків)

Лубенець Андрій Володимирович – доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Академії ВМС ім. П.С.Нахімова, кандидат історичних наук, доцент, капітан 1 рангу запасу (м. Севастополь)

Щербатюк Володимир Михайлович – доцент кафедри історії держави та права Київської національної академії внутрішніх справ, докторант кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Проблеми української воєнної історії у творчості О. Рябініна-Скляревського

Капарулін Юрій Валерійович – аспірант кафедри всесвітньої історії та історіографії Інституту психології, історії та соціології Херсонського державного університету, магістр (м. Херсон)

 

Тема Першої світової війни в українській літературі

Явтушенко Василь Миколайович – доцент кафедри українознавства Харківського національного університету радіоелектроніки, кандидат філологічних наук, доцент (м. Харків)

 

Бойові дії на Чорному морі в перший період великої війни 1914 – 1918 рр.

Науменко Андрій Олегович – начальник науково-дослідної лабораторії кафедри морально-психологічного забезпечення діяльності військ гуманітарного інституту Національного університету оборони України, полковник, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Участь підводного мінного загороджувача «Краб» у бойових діях на Чорному морі у 1915-1916 рр.

Непота Ігор Валерійович – старший офіцер командування Сухопутних військ Збройних Сил України (м. Київ)

Соколюк Сергій Михайлович – начальник наукового відділу інформаційно-музейної діяльності Національного військово-історичного музею України, кандидат історичних наук, член Національної спілки журналістів України, капітан 1 рангу запасу (м. Київ)

 

Татарські військові формування у Криму в листопаді 1917 – січні 1918 рр.

Папакін Артем Георгійович – начальник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву зарубіжної україніки, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Антибільшовицький селянсько-повстанський рух як наслідок поразки боротьби українських урядів та домагань татарського населення за Крим 1917–1921 рр.

Щербатюк Володимир Михайлович – доцент кафедри історії держави та права Київської національної академії внутрішніх справ, докторант кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Руйнування флоту УНР у першій російсько-більшовицько-українській війні. Більшовицькі репресії у Севастополі та в Криму

Мамчак Мирослав Андрійович – заслужений журналіст України, Голова Громадського військово-морського історичного клубу ім. С. Шрамченка, капітан 1 рангу запасу (м. Севастополь)

 

Тризуб Нептуна. Зародження українського флоту у 1917-1918 рр. Демонстрація відеофільму.

Канівець Іван Анатолійович – режисер, сценарист (м. Київ)

 

Політичні і воєнні події в Одесі в добу Гетьманату 1918 р.

Калитко Сергій Леонідович – доцент кафедри історії слов’янських народів Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, кандидат історичних наук (м. Вінниця)

Кравчук Олександр Миколайович – старший викладач кафедри всесвітньої історії Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського, кандидат історичних наук (м. Вінниця)

 

Післямова до святкування 90-річчя підйому українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту 29 квітня 1918 р.

Лакійчук Павло Миколайович – директор інформаційних програм Центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону (м. Севастополь)

 

Військово-політичні події у Криму за доби Української Центральної ради

Дем’янюк Олександр Йосипович – професор кафедри гуманітарних дисциплін Луцького інституту розвитку людини університету «Україна», кандидат історичних наук, доцент (м. Луцьк)

 

Використання бронетехніки у радянсько-білогвардійському протистоянні у Північній Таврії та Криму у 1920 році

Печенюк Святослав Ігорович – студент IV курсу Державного економіко-технологічного університету транспорту (м. Київ)

 

Формулювання шляхів військово-історичних досліджень на прикладі вивчення матеріалів щодо 1-го Гуцульського полку морської піхоти

Тимчук Володимир Юрійович – начальник науково-дослідної лабораторії топогеодезичного забезпечення і геоінформаційних систем Наукового центру Сухопутних військ, кандидат технічних наук (м. Львів)

Якимчук Роман Анатолійович – начальник штабу військової частини А2042 (м. Ковель)

 

СЕКЦІЯ 4. ВОЄННА ІСТОРІЯ ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР’Я І ТАВРІЇ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІД ЧАС ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ

 

КЕРІВНИКИ СЕКЦІЇ:

Ховрич Сергій Миколайович – доцент кафедри історії факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», кандидат історичних наук (м. Київ)

Ташлай Людмила Борисівна – завідувач музею «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині у роки Великої Вітчизняної війни. 1941 – 1944», заслужений працівник культури України (м. Миколаїв)

Мазило Ігор Васильович - доцент кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, кандидат історичних наук (м. Вінниця)

 

Азово-Чорноморський регіон перед початком Великої Вітчизняної війни

Ратніков Борис Михайлович – начальник інституту державного військового управління Національного університету оборони України, генерал-майор, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Тричі зраджена

Калініченко Олександр Олександрович – офіцер-інструктор Одеського начально-тренувального центру фахівців морського транспорту, капітан 1 рангу запасу (м. Одеса)

 

До історії бойових дій на Дніпропетровщині у серпні – вересні 1941 року

Іонова Тетяна Борисівна – старший науковий співробітник Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (м. Київ)

 

Румунські війська у битві за Одесу (14 серпня – 16 жовтня 1941 р.)

Новосьолов Олександр Васильович – старший науковий співробітник Науково-методичного центру «Українська етнопедагогіка і народознавство» Національної академії педагогічних наук України і Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, кандидат історичних наук (м. Івано-Франківськ)

Довган Юрій Любомирович – доцент кафедри історіографії і джерелознавства Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, кандидат історичних наук (м. Івано-Франківськ)

 

Деякі аспекти евакуації сільського господарства півдня України напередодні німецько-румунської окупації 1941 року

Погорєлов Анатолій Анатолійович – доцент кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних наук Навчально-наукового інституту історії та права Миколаївського національного університету, кандидат історичних наук (м. Миколаїв)

 

«Брати по Христу – румунські воїни-хрестоносці принесли нам визволення від більшовицького ярма…»: пропаганда на сторінках Одеського щоденника «Молва» у роки Другої світової війни

Яременко Вікторія Миколаївна – в.о. старшого наукового співробітника відділу вивчення трагедій народів України Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Дії 7-го гвардійського авіаполку при визволенні Криму

Пасюк Ігор Миколайович – завідувач філії Національного військово-історичного музею України - Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки (м. Луцьк)

 

Проблеми та прорахунки в організації партизанського руху в Криму (1941-1944)

Бєльська Олена Ігорівна – архівіст 1-ї категорії сектору інформаційних технологій відділу використання інформації документів Центрального державного архіву громадських об’єднань України (м. Київ)

 

Участь чорноморців в обороні та визволенні Миколаєва

Дорошенко Валентина Іванівна – старший науковий співробітник Музей суднобудування та флоту (м. Миколаїв)

 

Патріотизм, проявлений українцями при героїчній обороні Одеси радянськими військами в 1941 році

Глушук Валерій Миколайович – начальник науково-дослідної лабораторії – заступник науково-дослідного відділу прикладних соціологічних досліджень Науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних Сил України, підполковник (м. Київ)

 

Застосування танкових, механізованих з’єднань в Одеській наступальній операції 1944 року

Кривизюк Леонід Петрович – провідний науковий співробітник наукового центру Академії сухопутних військ, полковник у відставці, кандидат історичних наук, доцент (м. Львів)

 

Кредо “Mein Kampf” Гітлера як підґрунтя дитячого геноциду на окупованих землях України

Ленська Валентина Віталіївна – доцент кафедри історії та українознавства Криворізького технічного університету, кандидат історичних наук (м. Кривий Ріг)

 

 

 

Евакуація військ Одеського оборонного району – один з кращих зразків світового військового мистецтва

Овчаренко Микола Васильович – співробітник Військово-історичного музею Південного оперативного командування (м. Одеса)

 

Одеса воєнної доби очима очевидців (1941 – 1944)

Ховрич Сергій Миколайович – доцент кафедри історії факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Репатріанти Одещини: “повноправні” громадяни на узбіччі суспільства (кін. 1944 – поч. 1946 рр.)

Бондар Тетяна Миколаївна – аспірантка кафедри джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін Інституту історичної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова (м. Київ)

 

Кримські татари у національній політиці СРСР та воєнних планах Німеччини в 1941-1944 рр.

Салата Оксана Олексіївна – доцент кафедри всесвітньої історії та методики навчання Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор історичних наук (м. Київ)

 

Дивизия СС «Лейбштандарт Адольф Гитлер» в штурме Перекопа

Пономаренко Роман Олегович – доцент кафедри політичної історії Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», кандидат історичних наук (м. Харків)

 

Відображення подій на Кримському півострові (грудень 1941 р. – січень 1942 р.) на шпальтах газет періоду Другої світової війни

Гедз Віталій Анантолійович – провідний науковий співробітник Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Операції Кавказького (Кримського) фронту на Керченському півострові у 1942 році

Грицюк Валерій Миколайович – начальник кафедри морально-психологічного забезпечення Гуманітарного інституту Національного університету оборони України, старший науковий співробітник, кандидат історичних наук (м. Київ)

Лисенко Олександр Євгенович – начальник відділу історії Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

 

«Полювання на дрохв»: Керченська катастрофа 1942 р.

Пилявець Ростислав Іванович – в.о. завідувача відділу досліджень історичних трагедій народів України Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, доцент (м. Київ)

 

Участие моряков Кубани в Керченско-Феодосийской десантной операции

Кринко Євгеній Федорович – заступник директора з наукової роботи Інституту соціально-економічних і гуманітарних досліджень Південного наукового центру Російської академії наук, доктор історичних наук (Росія, м. Ростов-на-Дону)

 

Кримська стратегічна наступальна операція (8 квітня –12 травня 1944 року): історіографічний аспект

Сімперович Володимир Миколайович – провідний науковий співробітник науково-дослідного відділу «Вирішальні битви війни 1942-1943 рр. Визволення України. Завершення Великої Вітчизняної та Другої світової воєн» Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Директор Крымского пединститута В.В. Куликовский – ответственный секретарь комиссии по истории обороны города Севастополя: новые материалы

Утробін Юрій Анатолійович – науковий співробітник Феодосійського музею старожитностей, керівник Науково-дослідної лабораторії «Крым в годы Второй мировой войны» Таврійського центру військової історії (м. Сімферополь)

 

Випробування вогнем (події Великої Вітчизняної війни на Миколаївщині. 1941-1944 рр.)

Ташлай Людмила Борисівна – завідувач музею «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині у роки Великої Вітчизняної війни. 1941 – 1944», заслужений працівник культури України, лауреат обласної премії ім. Миколи Аркаса, кращий працівник культури Миколаївської області 2010, переможець 1-го Всеукраїнського музейного фестивалю «Музей третього тисячоліття», ІV-го – VІІ-го Міжнародних конкурсів «Уроки війни і Голокосту – уроки толерантності» (м. Миколаїв)

 

Харків’яни – учасники десанту Ольшанського у Миколаєві

Дьякова Олена Василівна – викладач кафедри історії України Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (м. Харків)

 

Генерал Г.Ф. Захаров и роль 2-й гвардейской армии в освобождении Крыма и Севастополя в 1943-1944 г.

Захарова Лариса Вікентіївна – науковий співробітник філії Національного військово-історичного музею України – Військово-морського музею України (м. Севастополь)

 

396 стрілецька: формування, бойова діяльність, загибель. За спогадами начальника штабу дивізії підполковника П.С. Охремушка

Васильєва Ірина Петрівна – завідувач науково-дослідного відділу Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (м. Київ)

 

Евакуація дивізіону рейдових катерів 1-ї бригади торпедних катерів Чорноморського флоту на Кавказ у червні 1942 р.

Кулик Сергій Іванович – директор Центру сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону (м. Севастополь)

 

Исследование боевых действий 383 cтрелковой дивизии на территории Крыма. ноябрь 1943-май 1944 года

Анденок Віктор Андрійович – старший науковий співробітник Донецького обласного краєзнавчого музею, підполковник у відставці (м. Донецьк)

Дермайнер Анатолій Григорович – секретар Донецької обласної комісії у справах увіковічення пам’яті жертв війни та політичних репресій (м. Донецьк)

Суюсанов Лут Ікрамович – доцент Донецького юридичного інституту, полковник у відставці (м. Донецьк)

 

 

 

Взаимодействие крымских партизан и защитников Севастополя в 1941-1942 гг.

Поляков Володимир Євгенович – старший викладач кафедри історії РВНЗ «Кримський інженерно - педагогічний університет кандидат історичних наук (м. Сімферополь)

 

Авиационная техника, применявшаяся для снабжения партизан Крыма в 1942-1944 годах: «Дуглас».

Ткаченко Сергій Миколайович – здобувач історичного факультету Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, кореспондент газети «Крымская Правда», майор запасу (м. Сімферополь)

 

О возможности эвакуации частей Севастопольского оборонительного района в июне-июле 1942 года

Чірікалов Олексій Сергійович – слухач ІІ курсу командно-штабного інституту Національного університету оборони України, капітан 3 рангу (м. Київ)

 

Висновки та уроки з досвіду управління силами Чорноморського флоту у ході Другої світової війни

Яким'як Степан Володимирович – начальник кафедри Військово-Морських Сил Національного університету оборони України, кандидат військових наук, капітан 1 рангу (м.Київ)

 

Инкеpманские штольни: отголоски из прошлого

Сидоров Сергій Вікторович – професор кафедри воєнної історії Національної академії оборони України, доктор історичних наук, доцент (м. Київ)

 

Данные о боевой деятельности Героя Советского Союза Гнидо П.А.

Станков Олександр Володимирович – пошуковець-дослідник бувшої Київської міської Ради Ветеранів війни, позаштатний співробітник бувшого Ленінградського Авіамузею, автор книг з історії авіації, дизайнер (м. Київ)

 

З когорти двічі Героїв. нариси до портретів льотчиків-штурмовиків Л. Біди, А. Брандиса, А. Недбайла, М. Семейка

Філатова Наталя Станіславівна – завідуюча науково-просвітницьким відділом Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (м. Київ)

 

Відомі військові діячі Криму: Герої Радянського Союзу (учасники Великої Вітчизняної війни) – уродженці одного населеного пункту АР Крим

Куцаєва Тамара Олександрівна – старший науковий співробітник Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років», кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Дії надмалих підводних човнів на Чорному морі у роки Великої Вітчизняної війни

Фурман Ігор Іванович – начальник кафедри воєнної історії Національного університету оборони України, капітан 1 рангу, кандидат історичних наук (м. Київ)

 

Діяльність спецслужб гітлерівської Німеччини під час бойових дій на території Криму (1941-1944 рр.)

Кононець Руслан Михайлович – ад’юнкт кафедри історії держави та права Національної академії внутрішніх справ, підполковник (м. Київ)

 

Діяльність органів цензури в південних областях Української РСР в роки Другої світової війни (1939-1945)

Романенко Тетяна Василівна – аспірантка кафедри історії і археології слов’ян Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова (м. Київ)

 

Режимні установи НКВС СРСР для військовополонених на Одещині в 1944-1945 рр.: організаційно-структурна розбудова

Потильчак Олександр Валентинович – завідувач кафедрою джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін Інституту історичної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

 

Залізничні шляхи південних областей України і Криму: з історії відбудови у 1944 – 1945 рр.

Мазило Ігор Васильович - доцент кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, кандидат історичних наук (м. Вінниця)

 

Герман Граф

Заборовський Віталій Віталійович – старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін, юридичної журналістики та мовної підготовки Навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ, кандидат історичних наук (м. Харків)

 

Мифы Манштейна-мемуариста

Гольденберг Марк Олександрович – завідуючий музеєм ВАТ ФСК «Море», співробітник Науково-дослідної лабораторії «Крым в годы Второй мировой войны» Таврійського центру військової історії (м. Сімферополь)

 

Пам‘ятна подія військової історії Причорномор‘я та Таврії

Шевченко Володимир Федорович – доктор історичних наук, професор Національної академії внутрішніх справ України, заслужений працівник народної освіти України (м. Київ)

 

К истории 295-й Херсонской трижды орденоносной стрелковой дивизии

Горєлов Володимир Іванович – начальник наукового відділу фондової роботи Національного військово-історичного музею України, полковник запасу, кандидат історичних наук (м. Київ)

Порошин Ігор Аркадійович – старший науковий співробітник Національного технічного університету України “КПІ”, кандидат технічних наук (м. Київ)

 

 

З історії 37-ї гвардійської, Севастопольської, орденів Леніна та Кутузова II ст. дивізії ракетних військ стратегічного призначення

Люпа Валентин Іванович – краєзнавець, член Національної спілки журналістів України, працівник Української Авіаційної Транспортної компанії МО України (м. Київ)

 

Кавалери ордена Кутузова на Волині

Соловський Сергій Валерійович – екскурсовод філії Національного військово- історичного музею України - Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки (м. Луцьк)

Пасюк Ігор Миколайович – завідувач філії Національного військово-історичного музею України - Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки (м. Луцьк)

 

 

 

СЕКЦІЯ 5. ПІВНІЧНЕ ПРИЧОРНОМОР’Я ТА ТАВРІЯ У ПОВОЄННИЙ ТА СУЧАСНИЙ ПЕРІОД

 

КЕРІВНИКИ СЕКЦІЇЇ:

Вєдєнєєв Дмитро Валерійович – заступник директора Українського інституту національної пам’яті з наукових питань, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

Мацкевич Владислав Вітольдович – завідуючий сектором стандартизації та метрології Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, керівник Миколаївського відділення Спілки письменників-мариністів України, капітан 2 рангу у відставці (м. Миколаїв)

Лазоркін Віталій Ілліч – директор Громадського інституту стратегічних досліджень і впровадження перспективних програм «Перспектива», помічник народного депутата України, почесний член Львівської обласної організації Спілки офіцерів України, полковник (м. Київ)

 

Національна пам’ять про Велику Вітчизняну війну у контексті інформаційної безпеки Української держави

Вєдєнєєв Дмитро Валерійович – заступник директора Українського інституту національної пам’яті з наукових питань, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

 

Об истории создания мемориального музея адм. С.О. Макарова при Национальном университете кораблестроения (НКИ – УГМТУ - НУК) им. адмирала Макарова

Мацкевич Владислав Вітольдович – завідуючий сектором стандартизації та метрології Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, керівник Миколаївського відділення Спілки письменників-мариністів України, капітан 2 рангу у відставці (м. Миколаїв)

 

Про забутий підрозділ ракетних військ

Тарасенко Олександр Євгенович – завідувач експозиційного відділу Філії Національного військово-історичного музею України - Музею Ракетних військ стратегічного призначення (м. Первомайськ)

 

Случаи нападения морских террористов и пиратов на некоторые суда Черноморского морского пароходства в 1960-1980 гг.

Деречина Валентина Петрівна – головний спеціаліст Державного архіву Одеської області (м. Одеса)

 

Надійний  ядерний щит на  півдні  України, або славетна 46 ракетна

Тарасенко Людмила Петрівна – старший науковий співробітник філії Національного військово-історичного музею України - Музею Ракетних військ стратегічного призначення (м. Первомайськ)

 

Створення і розвиток підводних розвідувально-диверсійних сил та засобів Чорноморського флоту ВМФ СРСР

Фролов Сергій Миколайович – старший викладач кафедри Військово-Морських Сил Національного університету оборони України (м. Київ)

 

З історії застосування вертольотів морської авіації на Чорному морі

Сурженко Олег Петрович – головний спеціаліст відділу адміністрування апарату Миколаївської обласної державної адміністрації, полковник запасу (м. Миколаїв)

 

Погони та погончики курсантів військово-морських навчальних закладів СРСР 1943-1991 років

Немченко Всеволод Леонідович – заступник командира військової частини А1906 з виховної роботи, підполковник (м. Київ)

 

Севастопольська Спілка офіцерів України на етапі створення Військово-Морських Сил України

Шевчук Василь Петрович – головний науковий співробітник відділу науково-технічної експертизи Науково-методичного центру організації наукової та науково-технічної діяльності Національного університету оборони України, доктор історичних наук, професор (м. Київ)

 

Так гартувався флот

Лазоркін Віталій Ілліч – директор Громадського інституту стратегічних досліджень і впровадження перспективних програм «Перспектива», помічник народного депутата України, почесний член Львівської обласної організації Спілки офіцерів України, полковник (м. Київ)

 

З історії становлення Військово-Морських Сил України

Покотило Олексій Іванович – перший заступник начальника Головного управління оборонного планування Генерального Штабу Збройних Сил України, генерал-майор (м. Київ)

 

З історії розподілу Чорноморського флоту та формування Військово-Морських Сил України

Гіджеліцька Оксана Степанівна – здобувач кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка (м. Кам’янець-Подільський)

 

Причини втрати світового пріоритету у створенні заобрійних радіолокаційних станцій контролю за надводною обстановкою

Тимчук Володимир Юрійович – начальник науково-дослідної лабораторії топогеодезичного забезпечення і геоінформаційних систем Наукового центру Сухопутних військ, кандидат технічних наук (м. Львів)

Тимчук Олена Степанівна – інженер кафедри Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (м. Львів)

 

Роль військово-морської кафедри Одеського державного медичного університету у формуванні системи військово-медичної освіти України у 1991-1996 роках

Копичко Наталія Миколаївна – начальник госпітального відділення 56 військового лазарету військової частини 1955, старший лейтенант медичної служби (м. Макарів 1)

Нікітюк Олександр Володимирович – заступник начальника кафедри оперативно-тактичної підготовки Української військово-медичної академії, підполковник (м. Київ)

 

Міжнародне співробітництво Збройних Сил України з консорціумом «Партнерство заради миру» оборонних академій та інститутів з питань безпеки і його роль у вирішенні питань регіональної стабільності країн Причорномор’я

Речич Сергій Леонідович – начальник навчально-наукового центру міжнародної миротворчої діяльності Національного університету оборони України, полковник (м. Київ)

 

Михайлівська берегова казематована батарея, концепція музеефікації об’єкту, стисла історія існування 

Арсенюк Андрій Віталійович – завідувач філії Національного військово-історичного музею України - Військово-морського музею України (м. Севастополь)

 

Підготовка офіцерів медичної служби запасу у Кримському та Одеському медичних університетах (1992-2011 рр.)

Нікітюк Олександр Володимирович – заступник начальника кафедри оперативно-тактичної підготовки Української військово-медичної академії, підполковник (м. Київ)

 

Деякі історичні аспекти участі кораблів та підрозділів сил спеціальних операцій зі складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля»

Галушко Сергій Олександрович – слухач Інституту державного військового управління Національного університету оборони України, здобувач наукового ступеня кандидата історичних наук кафедри воєнної історії Національного університету оборони України, полковник (м. Київ)

 

З історії участі Військово-Морських Сил Збройних Сил України в операції НАТО «Активні зусилля»

Недзельський Юрій Олексійович – ад’юнкт кафедри міжнародних відносин Національного університету оборони України (м. Київ)

 

Підводний човен “Запоріжжя” – іменний корабель та яскравий представник підводних човнів проекту 641

Дубовчук Володимир Володимирович – викладач кафедри Військово-Морських Сил Національного Університету оборони України (м. Київ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для приміток:

 

 Обновлен 20 мар 2018. Создан 05 дек 2013 
«Автошкола Константа ГС» на Яндекс.Картах
Пользовательского поиска
AVTOINDEX.COM Автомагазин Автогарант
Просмотреть Автошкола Константа-ГС на карте большего размера

автоматический обменный пункт производит обмен Webmoney и E-Gold


Пожалуйста выберите электронные деньги для обмена:

Отдаете:
Получаете:

www.superchange.ru

Всеукраїнський сайт безкоштовної реклами белый каталог сайтов Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев
ERA.COM.UA
интернет портал
Размещено на Start.Crimea.UA Украинский портАл МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Directrix.ru - рейтинг, каталог сайтов AVTOINDEX.COM Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев - Каталог компаний, фирм и веб-сайтов Украины, Киев. Добавить сайт в каталог Автошколы, Автомобили, Киев. Каталог сайтов femina.com.ua Украинский портАл Автошкола Спойлер Сайты недвижимости. Каталог недвижимости Бест Риэлти. Добавить сайт, ссылку, ресурс, URL. Обмен ссылками Аренда квартиры в Киеве Агентство недвижимости в Киеве Kiev apartments for rent Снять квартиру в Киеве. Сдам квартиру в Киеве. Долгосрочная аренда квартир Киев. Договор аренды, типовой образец. Квартиры в Киеве посуточно Гостиницы Киева белый каталог сайтов - рейтинг Каталог лучших сайтов, добавить свой сайт. только интересные сайты! > Украинский каталог сайтов Каталог сайтов OpenLinks.RU Украина онлайнСамый большой каталог сайтовАвтошкола Спойлер в Киеве ДДО Украины Каталог сайтов на http://www.globalmarket.com.ua/
Каталог сайтов GOOGLEРабота и бизнес в Интернете с компанией ФИНАНСОВАЯ ЛИНИЯAutoMotoTruck - легковые авто, грузовые, специальные средства передвижения, а также авиа, водная и железнодорожная техника AVTOINDEX.COMКаталог компаний и предприятий УкраиныКаталог компаний Украины КОНСТАНТА-ГС, АВТОШКОЛА, ООО